Advanced operations, measurement, and data analysis for fifth grade students.
When you go shopping, math helps you make good choices!
Add prices to see if you have enough money for everything in your cart.
Subtract the total cost from the money you give the cashier to find out your change.
Use multiplication and subtraction to figure out sale prices.
Add $2.99 + $4.50 + $1.25 to see if you have enough for all your snacks.
Figure out how much money you get back from $20 after spending $16.75.