Prepare for the ISEE Lower Level Mathematics Achievement test with engaging content tailored for grades 5-6.
When you shop, you use math to add prices, count money, calculate change, and compare deals. You might even use multiplication to see how much several items cost.
Next time you go shopping with your family, try to be the math helper!
If a toy costs $12 and you have $20, you know you’ll get $8 back.
Buying 3 notebooks at $2 each costs $6 in total.