Card 0 of 12
On a map, . If two cities are
apart on the map, how many miles apart are they in reality?
Set up the following proportion:
,
where is the number of miles the cities are apart.
Now, solve for .
The two cities are miles apart.
Compare your answer with the correct one above
A factory can make tents in
minutes. At this rate, how long, in minutes, would it take the factory to make
tents?
First, find out how long it takes the factory to produce tent.
Since it takes the factory minutes to make
tent, multiply this number by
to find how long it takes to make
tents.
It will take the factory minutes to make
tents.
Compare your answer with the correct one above
If Billy can drink cans of soda in
days, how many cans of soda can he drink in
days?
First, find how many cans of soda Billy can drink in 1 day.
Since, he can drink cans in
day, then the following equation will tell us how many cans he drinks in
days.
Compare your answer with the correct one above
It costs to buy
markers. How much would it cost to buy
markers?
First, find the cost per marker.
Now, multiply this cost per marker by , the number of markers we want.
Compare your answer with the correct one above
A gallon tank of water is leaking
gallons every
minutes. After how many hours will the tank be empty?
Set up the following proportion:
,
where is the number of hours it'll take to empty
gallons.
Now solve for .
Compare your answer with the correct one above
Chuck is building a driveway that measures feet by
feet. He needs to use
pounds of cement for every square foot of driveway. How many pounds of cement does he need to complete the driveway?
First, find the area of the driveway.
Since it takes pounds of cement per square feet,
pounds will be needed to complete the driveway.
Compare your answer with the correct one above
Julie can read pages in
minutes. How long, in minutes, would it take Julie to read a book that had
pages?
First, figure out how long it takes Julie to read 1 page.
It takes Julie minutes to read one page. Now, multiply this by the number of pages she needs to read to find out how long it will take her.
It will take Julie minutes to read
pages.
Compare your answer with the correct one above
If it takes Dennis minutes to paint
walls, how many minutes does it take him to paint
wall?
Divide the time it take Dennis to paint walls by the number of walls he painted to find how long it will take him to paint one wall.
It will take Dennis minutes to paint one wall.
Compare your answer with the correct one above
An arcade charges players to play on the machine for
minutes. How much money would it cost a player if she wanted to play for an hour?
First, find out how much money it costs to play for one minute.
Now, multiply this amount by the number of minutes in an hour to find how much it will cost for the player to play for one hour.
It will cost her to play for one hour.
Compare your answer with the correct one above
Joanna can finish math problems in
minutes. How many minutes would it take her to finish
math problems?
First, find out how long it will take her to finish math problem.
Since it takes Joanna minutes to finish one problem, multiply this number by the amount of questions she needs to do.
It will take her minutes to finish
questions.
Compare your answer with the correct one above
If a doctor charges per hour for her services, how much would it cost to hire this doctor for
minutes?
First, convert the minutes to hours.
Since minutes is
hours, multiply this by the doctor's hourly rate to find how much it will cost to hire this doctor for
minutes.
Compare your answer with the correct one above
A dentist charges per hour for the first three hours of an appointment. Any amount of time greater than three hours is charged at
per hour. If a patient had a
hour long appointment, how much would this appointment cost?
Use the dentist's rate to find how much the first three hours of the appointment will cost.
Next, use the dentist's second rate to find out how much the last five hours of the appointment will cost.
Now, add these values together to get the cost of the entire appointment.
Compare your answer with the correct one above