How to multiply - SSAT Elementary Level Quantitative (Math)

Card 0 of 20

Question

Chad brushed his teeth 2 times a day for 3 days. How many times did Chad brush his teeth in total?

Answer

Multiply the number of days by the number of times he brushed his teeth each day:

\dpi{100} 2\times 3=6

You can also add up the twice daily brushings for the three days:

\dpi{100} 2+2+2=6

Compare your answer with the correct one above

Question

\dpi{100} 12\times 3=

Answer

Write 12 down. Then write the 3 below the 2 in 12.

Multiply the bottom number with the top numbers, starting on the right:

\dpi{100} 3\times 2=6

\dpi{100} 3\times 1=3

The answer is 36.

Compare your answer with the correct one above

Question

Answer

If you know your multiplication tables, you'll know that .

or:

Add .

or:

Draw and count the groups.

****** ****** ****** ****** ****** ****** ****** ******

Compare your answer with the correct one above

Question

Solve the problem.

Jill ate cookies every day for one week. How many cookies did she eat in all?

Answer

Since there are days in a week, you will multiply .

Or

Add

Or

Draw a table:

Sun **

Mon **

Tues **

Wed **

Thurs **

Fri **

Sat **

Compare your answer with the correct one above

Question

Answer

If you know your multiplication tables, you'll immediately know the answer is 54.

If not, draw 6 groups of 9 and add them up.

Compare your answer with the correct one above

Question

Fill in the blank to make a true statement:

______________

Answer

By the order of operations, multiplication comes before addition.

Compare your answer with the correct one above

Question

Isaiah buys 5 snacks from the vending machine . If each snack is $1.75, how much money does Isaiah spend?

Answer

Since each snack costs $1.75, multiply $1.75 by 5 to find the total cost:

Compare your answer with the correct one above

Question

Margaret needs to rent chairs for a party on Saturday. If each table seats people and she has tables, how many chairs does she need to rent?

Answer

Each person needs chair. Since each table seats people and there are tables, you must multiply.

Another method is to make groups of and add them up.

Compare your answer with the correct one above

Question

Find the product of and .

Answer

To find the product you must multiply.

You could also make groups of and add them up.

ooooooooo ooooooooo ooooooooo ooooooooo ooooooooo ooooooooo ooooooooo ooooooooo =

Compare your answer with the correct one above

Question

The lizards in a cage at the pet store have an average of spots on their bodies. If there are lizards in the cage, how many spots are on all of the lizards in total.

Answer

The average is the ratio of the total number of spots to the total number of lizards.

Therefore

Multiply both sides by 64 to obtain:

Compare your answer with the correct one above

Question

place the following in order from greatest to least:

Answer

is negative, so will be smaller than and .

is a decimal, so it will have greater magnitude than (which will make it smaller, since they are both negative).

is a decimal so will have greater magnitude than (which will make it greater, since they are both positive).

Compare your answer with the correct one above

Question

Find the product.

Answer

The correct answer for 7 times 8 is 56.

Compare your answer with the correct one above

Question

If Greg eats 4 apples a day, how many apples will he have eaten in one week (7 days)?

Answer

You multiply the number of apples he eats a day by the number of days. So it is

apples.

Compare your answer with the correct one above

Question

Answer

When you multiply the two values, you get 391.

Compare your answer with the correct one above

Question

If Carol has to drive 60mph for 4 hours to reach her friend's house, how far is her friend's house?

Answer

so

Compare your answer with the correct one above

Question

Find the product of and .

Answer

To find the product you must multiply.

Another method is to make groups of and add them up.

ooooooo ooooooo ooooooo = 21

Compare your answer with the correct one above

Question

Find the product of 14 and 3.

Answer

To find the product, we need to multiply.

Another way to solve is to add up three groups of 14.

Compare your answer with the correct one above

Question

Sally ate three sandwiches each day from Monday to Friday. How many sandwiches did she eat in all?

Answer

Every day Sally eats 3 sandwiches, so we will multiply 3 by the number of days.

Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday is five days.

Another way to solve is to add the number of sandwiches each day for five days.

Compare your answer with the correct one above

Question

Find the missing number in the series.

Answer

The series is increasing, and shows the sequence of of perfect squares. Each term is equal to a number times itself.

This missing number will be equal to five times five.

Compare your answer with the correct one above

Question

Find the product.

Answer

To find the product you must multiply.

Or you can make 4 groups of 9 and add them up:

ooooooooo ooooooooo ooooooooo ooooooooo = 36

Compare your answer with the correct one above

Tap the card to reveal the answer