This subject covers foundational quantitative skills and concepts for elementary-level students preparing for the SSAT.
When you go shopping, you use math to add up prices, make change, and compare deals.
If you have a budget, you need to add the cost of items and make sure you don’t spend too much.
Paying with cash teaches you subtraction—how much change should you get back?
Deciding which item is the better deal helps you use division and comparison skills.
If you buy a toy for $5 and a book for $3, you’ll spend $8 in total.
If you give the cashier $10 for a $7 item, you’ll get $3 back.