PSAT Math › How to find amount of profit
Each wooden chair that a carpenter makes requires $20 worth of supplies. He then sells the chairs for $50 each. The carpenter recently discovered a new supplier that would allow him to spend 25% less on supplies. If he doesn't change his selling price, by what percent could the carpenter increase his profit by using the new supplier?
Nicki sold 20 albums at $5 each. How many albums should Minaj sell at $4.50 to earn more than Nicki?
You are planning a New Year’s Eve bash. For each person attending, the caterer will charge you $15 for food, $10 for beverages, $5 for service. The band charges $2000 for the entire evening. You also have to pay the venue $2500 to rent the location for the night and $3 for parking for each attendee. If you expect 500 people to attend and you would like to make a $10000 profit for planning the event, how much must each ticket cost?
The Widget Company has annual revenues of $150,000. Their expenses over the same time frame was $75,000. What was the percent profit?
Ricky works at a shoe shop, and earns $40 in commission for each pair of shoes he sells plus a $100 weekly salary. If Ricky receives no other money, which of the following expressions represents the total dollar amount Ricky receives for a week in which he sells n shoes?
A sunglasses kiosk at the mall makes a $50 profit for every 6 pairs of sunglasses it sells. How many pairs of sunglasses must it sell to earn $1000 profit?
A craftsman builds a cabinet. He pays $250 to buy the wood and miscellaneous materials for the cabinet. He spends 20 hours building the cabinet. If he values his time at $40 per hour and expects a profit margin of 50% above labor and materials, how much should he charge for the cabinet?
The cost of manufacturing a single teddy bear is $6.25. A teddy bear company sells 200 bears for $1750. What is the profit percentage per single bear?
An entrepreneur started a company making floggles. The factory requires $1000 worth of fixed expenses to keep it running every month. She is able to produce one floggle at the cost of $4 and sell one floggle at the cost of $6. If she produces and sells 500 floggles in one month, what is her profit?
During Laura and Anna’s bake sale, 35 brownies, 12 cupcakes and 23 glasses of lemonade were sold. These goods cost $44 for the raw ingredients, and they sold for $79. What is the average profit per item?