Word Problems - Pre-Algebra

Card 0 of 20

Question

A father is buying cheeseburgers for his children. Each cheeseburger costs $3.50. He spends $17.50 on cheeseburgers. How many cheeseburgers did he buy?

Answer

Set up and equation where is equal to the number of cheeseburgers:

Solve for c:

Compare your answer with the correct one above

Question

Grace is 4 years older than Elena. If Grace is 9 years old, how old is Elena?

Answer

Let Elena's be equal to :

Compare your answer with the correct one above

Question

The area of a square is . Find the length of one of its sides.

Answer

In order to solve this word problem, you have to know the correct geometric equation that is related to it. At that point, you can plug numbers of known values into the equation and solve it by reversing the operations performed on either side of the equals sign until the unknown variable is isolated and defined.

The area of a square is found using the following formula: .

Take the square root of each side.

Compare your answer with the correct one above

Question

The area of a circle is . Find its radius.

Answer

In order to solve this word problem, you have to know the correct geometric equation that is related to it. At that point, you can plug numbers of known values into the equation and solve it by reversing the operations performed on either side of the equals sign until the unknown variable is isolated and defined.

The area of a circle is found using the following formula: .

Divide each side by pi .

Take the square root of each side.

Compare your answer with the correct one above

Question

The volume of a cube is . Find the length of one of its sides.

Answer

In order to solve this word problem, you have to know the correct geometric equation that is related to it. At that point, you can plug numbers of known values into the equation and solve it by reversing the operations performed on either side of the equals sign until the unknown variable is isolated and defined.

The volume of a cube is found using the following formula: .

Take the cube root of each side. The cube root is the number that is multiplied by itself three times in order to equal the original number.

Compare your answer with the correct one above

Question

The volume of a cube is . Find the length of one of its sides.

Answer

In order to solve this word problem, you have to know the correct geometric equation that is related to it. At that point, you can plug numbers of known values into the equation and solve it by reversing the operations performed on either side of the equals sign until the unknown variable is isolated and defined.

The volume of a cube is found using the following formula: .

Take the cube root of each side. The cube root is the number that is multiplied by itself three times in order to equal the original number.

Compare your answer with the correct one above

Question

An ice cream cone costs plus sales tax. How many ice cream cones can be purchased for ?

Answer

Calculate the cost of an ice cream cone with tax:

Determine how many cones, , can be purchased for by setting up the following equation:

Divide both sides by 3.18:

Therefore, ice cream cones can be purchased for .

Compare your answer with the correct one above

Question

Suzie needs to ride her bike to the grocery store, which is is 15 miles away. It takes Suzie 45 minutes to bike to the grocery store. What is Suzies average speed? Express answer in miles per hour.

Answer

Distance is the product of rate and time:

Plug in the information given in the problem, remembering that the questions says to state the answer in terms of miles per hour, and we are give her time in minutes. Change minutes to hours:

It took Suzie .75 hours to ride to the grocery store.

Suzie's rate is .

Compare your answer with the correct one above

Question

Mary is 4 times as old as Juan. If Juan is 2 years old, how old is Mary?

Answer

Write out an equation for the problem:

where represents Juan's age and represents Mary's age.

Plug in Juan's age:

Once we multiply, we find that Mary is 8 years old.

Compare your answer with the correct one above

Question

Katie is three times as old as Ashley. If Katie is 18 years old, how old is Ashley?

Answer

Write an equation for the problem:

where a represents Ashley's age and represents Katie's age.

We plug in Katie's age:

In order to solve for Ashley's age we divide both sides by 3. This will give us Ashley's age: years old.

Compare your answer with the correct one above

Question

The ratio of students to teachers is 4 to 2. If there are 400 students, how many teachers are there?

Answer

We see that the ratio is 4 students to 2 teachers. Notice there are half as many teachers as there are students.

With this in mind, we can find the number of teachers by dividing the number of students by 2:

teachers.

Compare your answer with the correct one above

Question

If Jonathan saves $5.00 every week, how much would he have saved in 25 weeks?

Answer

Compare your answer with the correct one above

Question

John makes $12.50/hour gardening. He earned $275 this week. Write the equation for figuring out his wages, and then solve it to find out how many hours he worked.

Answer

Step 1: In order to find out how many hours John works, you first need a formula for calculating his wages:

(hourly wage)(hours)= total wages

Step 2: substitute the known values (hourly wage, total wages)

Step 3: isolate the unknown variable (hours) by dividing both sides by his hourly wage, then solve

Compare your answer with the correct one above

Question

If 4 plums cost $5.50, then how much do 6 plums cost?

Answer

In this proportions problem, you can solve for the cost of each plum in the first case. The problem says 4 plums cost $5.50, so

We can now use the value of x, or the cost of each plum, to calculate the cost of 6 plums.

.

The cost of 6 plums is $8.25.

Compare your answer with the correct one above

Question

Jack needs to raise $200 for his trip. He plans to sell cookies for $0.25 per cookie. How many cookies would he need to sell to meet his goal?

Answer

Explanation:

Step 1: In order to find out how many cookies Jack needs to sell, you first need a formula.

(price/cookie)(number of cookies) = money needed

Step 2: Substitute the known values (price/cookie, money needed)

Step 3: Isolate the unknown variable (number cookies) by dividing both sides by (price/cookie), then solve:

Compare your answer with the correct one above

Question

Choose the equation that will solve Amanda's scenario.

Amanda has bracelets she made that she plans to share with her friends. She wants to keep to give to her cousins. How many bracelets can she give to her friends?

Answer

is the correct answer to this question.

Amanda originally has bracelets, so this is the number with which we begin.

Amanda is losing bracelets, so it is a subtraction problem.

Since the number we are solving for is the number of bracelets Amanda can give away, is placed after the subtraction sign.

The number of bracelets that Amanda needs to finish with is , so the equation is set to equal .

Compare your answer with the correct one above

Question

Create an equation to solve the scenario.

Alex is the star player on his basketball team. For every basket he makes, his team receives points. Alex scored points in a game. How many baskets did he make?

Answer

The correct answer to the question is

The number of points that Alex scored is , so set the equation equal to .

The unknown number that we are looking for is the number of baskets, so set equal to this.

Since each basket is worth points, multiply by .

The final equation comes out to be

Compare your answer with the correct one above

Question

Create an equation to solve the scenario.

Megan needs dollars to buy a new pair of jeans. She received dollars from her grandmother for her birthday. Megan needs to figure out how much more she needs to save before she can buy the jeans.

Answer

is the correct answer to this question.

Megan originally has dollars, so this is the number we begin with.

Megan needs to gain money, so this is an addition problem.

Since the number we are solving for is the amount of money that Megan needs to save, is placed after the addition sign.

The amount of money that Megan needs to save is dollars, so this is the number we set the equation equal to.

Compare your answer with the correct one above

Question

Create an equation for the scenario.

Lauren has dollars. She wants to buy necklaces that cost dollars each. How many necklaces is she able to buy?

Answer

is the correct answer to this question.

The amount of money that Lauren has is dollars, so set the equation equal to .

On the opposite side of the equation, we solve for the unknown.

The unknown number that we are looking for is the number of necklaces she can buy, so set equal to this.

Since each necklace costs dollars, multiply by .

Compare your answer with the correct one above

Question

Mike and his 2 brothers decided to buy a new video game console. If Mike and his brothers each paid $49, how much did the video game console cost?

Answer

To solve this simple word problem, we need to understand what it is saying. The problem tells us that Mike and his brothers (three people in all) paid $49 apiece for a video game console. This means we need to multiply what each person paid by the number of people:

The total cost of the video game console was $147.

Compare your answer with the correct one above

Tap the card to reveal the answer