Pre-Algebra › Word Problems with One Unknown
Sarah is building a fence for her dog's square play area. To reduce the cost, she is using her house as 1 side of the play area, meaning she only has to purchase fencing for the other sides. If she needs to fence in 225 meters2 for her dogs, and fencing costs $2.50 per meter of fencing, what will be the cost of fencing in this square play area?
While reading a book Sarah notices that she has read 3 pages after 10 minutes. If she keeps reading at this rate, how many pages will she have read in 1 hour?
A father is buying cheeseburgers for his children. Each cheeseburger costs $3.50. He spends $17.50 on cheeseburgers. How many cheeseburgers did he buy?
The area of a circle is . Find its radius.
The volume of a cube is . Find the length of one of its sides.
You go to the store and buy 9 bottles of water. You spend $11.25 for all. How much is each bottle of water?
It costs $49 to rent a moving truck and it costs $0.75 per mile that you travel. Write the equation for the total cost of renting the truck and driving miles.
3 people can pave a driveway in 4 hours. How long will it take for 8 people to pave a driveway?
Michael plays basketball and makes more free throws than twice what Eli makes.
Together they make free throws.
How many does Eli make?
Create an equation to solve the scenario.
Megan needs dollars to buy a new pair of jeans. She received
dollars from her grandmother for her birthday. Megan needs to figure out how much more she needs to save before she can buy the jeans.