How to find the part from the whole - ISEE Middle Level Math

Card 0 of 20

Question

Alice received $2.40 for her weekly allowance. If her favorite snacks cost 60¢ each, how many snacks can Alice buy this week?

Answer

To solve:

Divide the total amount of Alice's allowance ($2.40) by the price for each snack ($ .60)

Alice would be able to buy 4 snacks.

Compare your answer with the correct one above

Question

Steve ate 20% of his pie on Monday. On Tuesday Steve ate 50% of the left-over pie. What percent of the pie is left?

Answer

On Tuesday, Steve ate 50% (half) of the 80%, which is 40%. Steve has eaten 20% on Monday and 40% on Tuesday, so there is 40% left over.

Compare your answer with the correct one above

Question

In order to travel from New York to Florida with his family, Eric needs to purchase 3 tickets, costing $52.00, $64.79 and $44.50. If he has $213.00 in his wallet, how much money will Eric have left over after buying the tickets?

Answer

First add up the prices of the three tickets:

Then subtract that amount from $213:

Therefore Eric will have $51.71 left over.

Compare your answer with the correct one above

Question

Stephanie needs to drive miles to meet her family at their vacation home. If she drives at miles per hour, how many hours will it take Stephanie to arrive?

Answer

Divide:

Answer: It will take Stephanie hours to arrive.

Compare your answer with the correct one above

Question

Natasha is going Christmas shopping for the twelve people on her list. On average, how much money can she spend per gift if she has a $225.00 budget?

Answer

Divide $225 by 12:

Answer: On average, Natasha can spend $18.75 per gift.

Compare your answer with the correct one above

Question

As a swim team member, Nicolas needs to train 90 hours a month. How many hours should Nicolas train each day of the 30-day month, in order to reach his goal?

Answer

Divide 90 hours by 30 days in the month:

Answer: Nicolas needs to train 3 hours a day.

Compare your answer with the correct one above

Question

Julie gets paid $304 a week for dogsitting. If she wants to buy a new washing machine that costs $1400, how many weeks does Julie need to work to save up the required amount? Round to the nearest whole week.

Answer

Divide the cost of the washing machine by the amount of money she makes each week:

Answer: Julie needs to save for 5 weeks.

Compare your answer with the correct one above

Question

Sal is going to the fair with his family. He has $18.00 to buy tickets. How many tickets can he buy if each one costs $2.25?

Answer

Divide the total amount of money he has by the cost of one ticket:

Answer: Sal can buy 8 tickets at the fair.

Compare your answer with the correct one above

Question

Brian found a motorcycle on sale for % off. If the original price of the motorcycle is $, how much will Brian save?

Answer

In order to find how much money Brian saved, we my first calculae % of $. We do this by multiplying by :

Since we are looking for how much Brian saved and not how much he spent, our final answer is $.

Compare your answer with the correct one above

Question

Sixteen balloons are to be shared evenly among four children. How many balloons will each child get?

Answer

Divide:

balloons

Compare your answer with the correct one above

Question

Seventy people need to make five equal lines. How many people will be on each line?

Answer

Divide:

people per line

Compare your answer with the correct one above

Question

Angelina goes to the grocery store. She only has $13.50 to spend. How many gallons of milk can she buy if each costs $4.50?

Answer

Divide:

Answer: She can buy 3 gallons of milk.

Compare your answer with the correct one above

Question

Diana sold seven of her collectable dolls and made $350.00. How much was each doll sold for?

Answer

Divide:

Answer: Each doll was sold for $50.00.

Compare your answer with the correct one above

Question

Eighteen dollars must be shared among friends. How much money will each friend receive?

Answer

Divide:

Answer: Each friend will receive .

Compare your answer with the correct one above

Question

Ninety-six people must form eight equal groups. How many people will be in each group?

Answer

Divide:

Answer: There will be 12 people in each group.

Compare your answer with the correct one above

Question

Three friends are in the desert and must share a 15 ounce bottle of water. How many ounces of water will each friend drink, assuming they split the bottle evenly?

Answer

Divide:

Answer: Each friend will drink 5 ounces of water.

Compare your answer with the correct one above

Question

Pamela takes her children to the fair. How many $3.00 tickets can she buy if she only has $21.00?

Answer

Divide:

Answer: Pamela can buy 7 tickets.

Compare your answer with the correct one above

Question

An eight slice pizza pie must be shared evenly among four friends. How many slices will each person get?

Answer

Divide:

Answer: Each person must get 2 slices.

Compare your answer with the correct one above

Question

A teacher has sixty stickers to give out to her 15 students. How many stickers will each student receive?

Answer

Divide:

Answer: 4 stickers.

Compare your answer with the correct one above

Question

In March, there were 10 sunny days, 10 cloudy days, and 11 rainy days. How many days did it rain in March?

Answer

Identify the number of rainy days in March: days

Compare your answer with the correct one above

Tap the card to reveal the answer