Ratio and Proportion

Practice Questions

ISEE Middle Level Math › Ratio and Proportion

Page 1 of 9
10 of 84
1

If one cupcake costs 75 cents, how much does a dozen cupcakes cost?

2

In February, there were 12 rainy days, 6 cloudy days and 10 sunny days. What was the ratio of sunny days in February?

3

If one cupcake costs 75 cents, how much does a dozen cupcakes cost?

4

In February, there were 12 rainy days, 6 cloudy days and 10 sunny days. What was the ratio of sunny days in February?

5

If you want to share a pizza with your friend with a ratio of with you getting part and your friend getting parts, how much pizza does your friend get if there are slices of pizza?

6

If you want to share a pizza with your friend with a ratio of with you getting part and your friend getting parts, how much pizza does your friend get if there are slices of pizza?

7

If the ratio of boys to girls in a classroom is , and there are a total of of students in the classroom, how many boys are in the classroom?

8

If the ratio of boys to girls in a classroom is , and there are a total of of students in the classroom, how many boys are in the classroom?

9

The distance between Youngston and Wynne is 240 miles in reality and three inches on a map. On the same map, Charlesville and Petersburg are one and three-fourths inches apart. How far apart are they in reality?

10

Sharon is having a birthday party. So far, she has invited twenty of her friends from school, nine of whom are girls. She wants to make the ratio of boys to girls at the party two to one. If she decides to add her two cousins, both boys, to the guest list, and no other girls, how many more boys does she need to invite?

Page 1 of 9
Return to subject