ISEE Middle Level Math › How to find a proportion
If one cupcake costs 75 cents, how much does a dozen cupcakes cost?
If the ratio of boys to girls in a classroom is , and there are a total of of
students in the classroom, how many boys are in the classroom?
If you can purchase two pairs of jeans for 50 dollars, how many pairs of jeans can you purchase with 200 dollars?
You survey students about the plans for a new practice court for the basketball team and they must give a yes or no answer.
students are against the use of funds on this project. What proportion of students said that they agreed with the plan?
The distance between Youngston and Wynne is 240 miles in reality and three inches on a map. On the same map, Charlesville and Petersburg are one and three-fourths inches apart. How far apart are they in reality?
If Mike gets two times the amount of work done than Joe, what is a ratio representing the work that each get done?
Which statement does not follow from the statement ?
Michelle is having a party, and she is experimenting with different mixtures of soda, trying to come up with something original. In particular, she likes a drink she made when she mixed together three ounces of cola and five ounces of grape soda. She has two and a half liters of cola and wants to use it all to make some of this drink; how much grape soda does she need to mix it with?
Robert, Jeff, and Paul are sharing a bag of chips that contains 20 chips. The three of them eat all of the chips. If Robert has eaten 8 chips, and Jeff eats twice as many chips as Paul, how many chips has Jeff eaten?
What is the value of x in