Card 0 of 4
Use the following table to determine the cost of purchasing two books.
The relationship between the values is ,
where represents the cost of purchased books and
represents the number of books purchased.
Once we realize this, we can determine how much purchasing two books would cost:
Compare your answer with the correct one above
Use the table to determine how much one cupcake would cost.
We can determine the relationship between the values by creating a ratio of number of cupcakes to cost:
Where represents the cost of 1 cupcake.
We can now solve for :
The cost of one cupcake is then $0.85
Compare your answer with the correct one above
The following table consists of the test grades from students. Use the table to determine how many students received a
on the test.
We were told the grades are from students. The most direct way to solve this problem is to add the numbers of students listed so far:
We know there is a total of students so we can set up the equation:
which leaves us with
.
So the missing value is eight.
Compare your answer with the correct one above
Use the table to determine how much one cupcake would cost.
We can determine the relationship between the values by creating a ratio of number of cupcakes to cost:
Where represents the cost of 1 cupcake.
We can now solve for :
The cost of one cupcake is then
Compare your answer with the correct one above