Operations

Practice Questions

ISEE Lower Level (grades 5-6) Mathematics Achievement › Operations

Page 1 of 47
10 of 470
1

If Rebecca sells pears at her store for 50 cents each, or 3 for 1 dollar, how many pears can she buy with $4.50?

2

What is the product of and ?

3

Simplify:

4

Evaluate the Following Expression

5

Simplify:

6

The cost for two people to be part of a tennis club is a month. If Jon and Marie share the annual cost of the club membership, how much does each person have to pay per year?

7

Maria had 10 dogs and gave each dog two scoops of dog food. Each scoop of dog food contained 9 pieces. How many pieces of dog food did Maria serve?

8

Simplify the expression.

9

Evaluate the Following Expression

10

Simplify the expression.

Page 1 of 47
Return to subject