How to multiply

Practice Questions

ISEE Lower Level (grades 5-6) Mathematics Achievement › How to multiply

Page 1 of 9
10 of 85
1

If Rebecca sells pears at her store for 50 cents each, or 3 for 1 dollar, how many pears can she buy with $4.50?

2

Maria had 10 dogs and gave each dog two scoops of dog food. Each scoop of dog food contained 9 pieces. How many pieces of dog food did Maria serve?

3

What is the product of and ?

4

The cost for two people to be part of a tennis club is a month. If Jon and Marie share the annual cost of the club membership, how much does each person have to pay per year?

5

Kendra has bags of candy. Each bag has pieces of candy. Half of the candy is chocolate. How many pieces of chocolate does Kendra have in all?

6

Evaluate for

7

Andrew recorded a song with his band that is minutes and seconds long. of the way into the song, he begins a drum solo. For how long does the song play before the solo begins?

8

At dinner, four brothers eat three hot dogs each. The fifth brother eats two hot dogs. How many hot dogs do the five brothers eat in total?

9

If there are bananas in a bunch and Joe buys bunches, how many bananas does he buy in total if one bunch is missing a banana?

10

Susie needs to buy new supplies for school. Pencils are sold for 23 cents a piece. Notebooks are sold in pairs, at $3.04 a pair. Folders are sold in packages of 4, and each package costs $2.12.

If Susie buys a 7 pencils, 8 notebooks, and a dozen folders with $25, how much change should she receive?

Page 1 of 9
Return to subject