ISEE Lower Level (grades 5-6) Mathematics Achievement › How to multiply
If Rebecca sells pears at her store for 50 cents each, or 3 for 1 dollar, how many pears can she buy with $4.50?
Maria had 10 dogs and gave each dog two scoops of dog food. Each scoop of dog food contained 9 pieces. How many pieces of dog food did Maria serve?
What is the product of and
?
The cost for two people to be part of a tennis club is a month. If Jon and Marie share the annual cost of the club membership, how much does each person have to pay per year?
Kendra has bags of candy. Each bag has
pieces of candy. Half of the candy is chocolate. How many pieces of chocolate does Kendra have in all?
Evaluate for
Andrew recorded a song with his band that is minutes and
seconds long.
of the way into the song, he begins a drum solo. For how long does the song play before the solo begins?
At dinner, four brothers eat three hot dogs each. The fifth brother eats two hot dogs. How many hot dogs do the five brothers eat in total?
If there are bananas in a bunch and Joe buys
bunches, how many bananas does he buy in total if one bunch is missing a banana?
Susie needs to buy new supplies for school. Pencils are sold for 23 cents a piece. Notebooks are sold in pairs, at $3.04 a pair. Folders are sold in packages of 4, and each package costs $2.12.
If Susie buys a 7 pencils, 8 notebooks, and a dozen folders with $25, how much change should she receive?