High School Math › Algebraic Equations
Solve for .
Solve for if
.
Solve for if
Solve for if
.
A farmer has units of fence. If he uses this to build a square fence, what will be the length of each side?
A shirt costs $12 after a 15% discount. What was the original price of the shirt?
Rojo Salsa is on sale at a price of for
jars of
ounces each. Verde Salsa is on sale at a price of
for
jars of
ounces each. Which of the following statements is true?
A shirt costs $12 after a 15% discount. What was the original price of the shirt?
Solve for .
Sarah sells necklaces for each. She sells
necklaces in a month at this price. If she applied a
% discount to the price of her necklaces, she would sell an additional
necklaces in a month. How much additional money would Sarah make in sales if she sold her necklaces with the
% discount for a month?