High School Math › How to do word problems where one quantity is unknown
A farmer has units of fence. If he uses this to build a square fence, what will be the length of each side?
The area of a rectangle is . How many whole
by
rectangles can fit inside of this larger rectangle?
Rojo Salsa is on sale at a price of for
jars of
ounces each. Verde Salsa is on sale at a price of
for
jars of
ounces each. Which of the following statements is true?
Barbara lives miles from the beach, and her friend Josef lives
miles from the beach. If Barbara and Joe leave their homes at the same time, and Barbara drives
miles per hour, how fast will Joe need to drive to arrive at the beach at the exact same time as Barbara?
Sarah sells necklaces for each. She sells
necklaces in a month at this price. If she applied a
% discount to the price of her necklaces, she would sell an additional
necklaces in a month. How much additional money would Sarah make in sales if she sold her necklaces with the
% discount for a month?
A shirt costs $12 after a 15% discount. What was the original price of the shirt?
Dean is counting his money. He has five more quarters than nickles and four less nickles than dimes. He has . How many coins does he have?
Two brothers are dividing up the family farm to make work easier. Frank and George divide acres in a ratio of
. How many acres will George work?
A chemistry student has of a
acid solution. She needs a
acid solution for an experiement. How much pure water should she add?
40% of Eric's socks are black, and the rest are white. If he has 6 pairs of black socks, how many pairs of white socks does he have?