Word Problems and Algebraic Equations

Practice Questions

High School Math › Word Problems and Algebraic Equations

Page 1 of 6
10 of 54
1

A shirt costs $12 after a 15% discount. What was the original price of the shirt?

2

Rojo Salsa is on sale at a price of for jars of ounces each. Verde Salsa is on sale at a price of for jars of ounces each. Which of the following statements is true?

3

A farmer has units of fence. If he uses this to build a square fence, what will be the length of each side?

4

Barbara lives miles from the beach, and her friend Josef lives miles from the beach. If Barbara and Joe leave their homes at the same time, and Barbara drives miles per hour, how fast will Joe need to drive to arrive at the beach at the exact same time as Barbara?

5

Sarah sells necklaces for each. She sells necklaces in a month at this price. If she applied a % discount to the price of her necklaces, she would sell an additional necklaces in a month. How much additional money would Sarah make in sales if she sold her necklaces with the % discount for a month?

6

A shirt costs $12 after a 15% discount. What was the original price of the shirt?

7

The area of a rectangle is . How many whole by rectangles can fit inside of this larger rectangle?

8

A farmer has units of fence. If he uses this to build a square fence, what will be the length of each side?

9

The area of a rectangle is . How many whole by rectangles can fit inside of this larger rectangle?

10

Rojo Salsa is on sale at a price of for jars of ounces each. Verde Salsa is on sale at a price of for jars of ounces each. Which of the following statements is true?

Page 1 of 6
Return to subject