Card 0 of 20
In a group of 4 books, the average number of pages is is 10. Juan adds a book with 20 pages to the group. What is the new average number of pages?
If the average of 4 books was 10, then the total number of pages was . Adding in the 20 new pages, but now dividing by 5 you get
.
Compare your answer with the correct one above
Give the mean of the data set (nearest tenth, if applicable):
Add the six elements and divide the sum by 6:
Compare your answer with the correct one above
Give the mean of the following data set:
Since there are 16 elements, divide their sum by 16 to get the mean:
Compare your answer with the correct one above
Find the mean of this set of numbers:
54, 41, 99, 120, 66.
Firrst, add the numbers:
Then, divide by the amount of numbers in the set:
Answer: The mean is 76.
Compare your answer with the correct one above
Find the average of this set of numbers:
521, 834, 754, 902, 899
First, add all the numbers in this set:
Divide, 3910 by the total amount of numbers in the set:
Answer: The average is 782.
Compare your answer with the correct one above
Find the mean in this set of numbers:
5570, 4886, 5226, 4120, 6561, 4120, 6008
First, add all the numbers in this set:
Then, divide that amount by the total number in the set:
Answer: The mean is 5213.
Compare your answer with the correct one above
Adrienne is trying on dresses for prom. The dresses she likes each cost ,
,
and
, respectively. What is the average dress price that Adrienne is considering?
First, add up all of the dress prices:
Then, divide by the number of dresses:
Answer: The average dress price is
Compare your answer with the correct one above
Find the average of this set of numbers:
2521, 2512, 2525, 2552, 2551, 2525, 2517
First, add all the numbers in this set:
Then, divide by the amount of numbers in the set:
Answer: The average is
Compare your answer with the correct one above
In my town, a gallon of milk costs $3.21, $3.39 and $3.51 in three different stores. What is the average price of a gallon of milk in my town?
First, add all of the prices:
Then divide, that amount by 3 (number of stores in town):
Answer: The average price of a gallon of milk is
Compare your answer with the correct one above
In my town, a gallon of gas costs $3.47, $3.79 and $3.60 in three different stations. What is the average price of a gallon of gas in my town?
First, add all of the prices:
Then, divide by 3 (total number of stations)
Answer: The average price for a gallon of gas in my town is
Compare your answer with the correct one above
Find the mean in this set of numbers:
3343, 4434, 4334, 3343, 4343, 3434, 3334
First, add all the numbers in this set:
Then, divide by 7 (the amount of numbers in this set):
Answer: The mean is 3795
Compare your answer with the correct one above
While shopping for a couch, Mila found four she really liked. Each cost ,
,
and
. What is the average price of a couch Mila is considering?
First, add all the prices:
Then, divide by 4 (the number of couches):
Answer: The average price of a couch Mila is considering is $612.
Compare your answer with the correct one above
Elizabeth went food shopping today. She spent $32.78, $21.63 and $19.39 at each supermarket. How much did Elizabeth spend, on average, at each supermarket?
First, add the amounts Elizabeth spent at each supermarket:
Then divide by 3 (the number of supermarkets she went to):
Answer: On average, Elizabeth spent $24.60 at each supermarket.
Compare your answer with the correct one above
Felicia ran three races as a member of the track team. The races were 1000 meters, 2000 meters and 1800 meters, respectively. What was the average distance of the 3 races?
First, add the lengths of the races:
Then divide by the number of races:
Answer: The average race was 1600 meters.
Compare your answer with the correct one above
Find the mean for this set of numbers:
6366, 6336, 6366, 6633, 6333, 6363, 6669
First, add all the numbers in the set:
Then, divide by the total amount of numbers in the set:
Answer: The mean is 6438
Compare your answer with the correct one above
Lori walks her dog for 13 minutes on Monday, 6.5 minutes on Wednesday and 10.5 on Friday. On average, how long are Lori's walks with her dog?
First, add all the lengths of time:
Then, divide by 3 (the amount of days Lori walked her dog):
Answer: 10 minutes
Compare your answer with the correct one above
Patricia bought three candles for her home. The candles cost $2.78, $3.68, $1.58, respectively. What was the average price of the candles that Patricia bought?
First, add all the prices:
Then, divide that amount by 3:
Answer: The average price of a candle is $2.68
Compare your answer with the correct one above
Find the mean in this set of numbers:
9078, 9008, 9800, 9099, 9009, 9090, 9008
First add all the numbers:
Then, divide that number by 7:
Answer: The mean is 9156
Compare your answer with the correct one above
Find the average of these amounts:
$34.78, $21. 69, $76.89, $47.88
First, add all the amounts:
Then, divide by 4:
Answer: The average is 45.31
Compare your answer with the correct one above
Give the mean of the following eight scores:
Divide the sum of the scores by eight:
Compare your answer with the correct one above