Common Core: 6th Grade Math › Multiplying Multi-Digit Decimals
Find the product.
Steven bought 4 cheeseburgers to share. Each cheeseburger costs $0.79. How much did Steven pay for the 4 cheeseburgers?
Gina is recylcing bottles. She earns for each plastic bottle she recycles and
cents for each glass bottle she recycles.
If Gina recycles plastic bottles and
glass bottles, how much money does she earn?
Jenny is getting ready for school. She bought school supplies on a tax-free day. She bought notebooks for $1.25 each and crayons for $0.90 each. Jenny bought two more notebooks than crayons. She paid with a ten dollar bill and got $1.05 in change. How many notebooks did she buy?
Multiply:
Multiply:
Isaiah buys 5 snacks from the vending machine . If each snack is $1.75, how much money does Isaiah spend?
The above is a menu at the concession stand at a drive-in movie. The stand also offers a Family Chicken Strip Bucket - twenty chicken strips, four medium orders of fries, and four medium sodas for $30.
How much more would the items of the Family Chicken Strip Bucket cost if they were purchased separately?
(Ignore tax)