Common Core: 6th Grade Math › Fluently Add, Subtract, Multiply, and Divide Multi-Digit Decimals: CCSS.Math.Content.6.NS.B.3
Solve:
Solve:
Elliot bought coffee drinks from a famous coffee shop. The first two drinks cost him
and he paid a total of
. How much did the third drink cost?
Find the product.
Steven bought 4 cheeseburgers to share. Each cheeseburger costs $0.79. How much did Steven pay for the 4 cheeseburgers?
Solve:
Solve:
Elliot bought coffee drinks from a famous coffee shop. The first two drinks cost him
and he paid a total of
. How much did the third drink cost?
Solve:
Solve:
Solve: