Money and Time - Basic Arithmetic

Card 0 of 20

Question

Approximately how much will John need to pay if a pair of shoes cost $42.64, a pair of pants costs $37.99, and a shirt costs $21.34.

Answer

The key word, "approximately," indicates that we must round each of these values. Let's round to the nearest tens place because each of our answer choices is rounded to the tens place.

Shoes cost $42.64.

$42.64 rounded (down) to the nearest tens place is $40.

Pants cost $37.99.

$37.99 rounded (up) to the nearest tens place is $40.

A shirt costs $21.34.

$21.34 rounded (down) to the nearest tens place is $20.

Let's add up our estimated prices.

$40 + $40 + $20 =

$100.

Compare your answer with the correct one above

Question

Laura is going bowling with her friends this weekend and she is using some of the money that she has saved up from allowance and her birthday. She will have to pay a flat fee of $8 to rent her shoes and $10.50 per game she bowls. If she has planned to bowl 4 games and she is only taking $50 with her to the bowling alley will she have enough money? If yes, how much money will she have when she leaves the bowling alley?

Answer

The flat fee for the shoes will only be paid once since the shoes will be used for all four games. The cost per game will be paid each time one game finishes and a new one is started.

To calculate her cost add the fee for the shoes and the fee for each game played. That would be $8 (shoes) + $10.50 (game 1) + $10.50 (game 2) + $10.50 (game 3) + $10.50 (game 4) = $50 (total cost).

Laura had $50 with her so there was enough money and nothing left over when she left the bowling alley.

Compare your answer with the correct one above

Question

Henry had $538.23 in his checking account at the bank before he went shopping. At the mall, he spent $43.91 at one store and $71.84 at another store. How much money does Henry have left in his bank account?

Answer

To find the difference, you must subtract. But first you must add the two amounts he spent at the mall:

Now subtract. Line up the numbers vertically. Remember to use the rules of borrowing to subtract.

Henry now has $422.48 in his bank account.

Compare your answer with the correct one above

Question

Approximately how much will Sophie need to buy a shirt at $12.99, a loaf of bread at $3.99, and a television at $43.76?

Answer

Since we're looking for an approximate value, we need to round our numbers up. Adding the three items gives a total of $60.74, so at least $61 is needed - thus $61 is the correct answer.

Compare your answer with the correct one above

Question

George buys four items costing

Approximately how much does he pay in total?

Answer

First, add up all of the values:

Then, decide which of the answer choices approximates this value. Our answer is between and .

Another way to solve this problem is to round the four values to their nearest whole numbers and then sum those rounded values:

Compare your answer with the correct one above

Question

Danielle buys four items costing , , , and . What is the estimated total of Danielle's items?

Answer

To solve this problem, one should round either to the tenths place, or to the nearest dollar. can be rounded to , to , to , and to . When one adds up the estimated costs, it yields about .

Compare your answer with the correct one above

Question

Mark went to the grocery store to buy ingredients to make a cake. He bought eggs for $2.99, flour for $4.99, sugar for $3.99, and butter for $2.50. If he paid the cashier with a $20 bill, how much money did he recieve in change?

Answer

Since the question is asking how much money did Mark have left over, we need to subtract the cost of each item he bought from $20.

There are two ways of solving this problem:

  • We can add up the cost of all the ingredients and then subtract the total cost from $20.00

  • We can subtract the cost of each item from $20.00. Note, if we choose to solve the problem this way, we must follow order of operations and go from left to right

Compare your answer with the correct one above

Question

Sally bought 3 different picture frames and paid a total of $60. If the first frame cost $15 and the second frame cost $25, how much did the third frame cost?

Answer

In order to find out how much the third frame costs, we need to subtract the cost of the first two frames ($15 and $25) from the total amount ($60).

There are two ways to subtract the cost of the first two frames from the total amount:

Method 1

We can subtract the total amount spent on the first two frames from $60

Remember to follow Order of Operations (PEMDAS) and add the numbers in parenthesis first.

The cost of the third frame was $20

Method 2

We can subtract the cost of each frame from $60

The cost of the third frame was $20

Compare your answer with the correct one above

Question

Sam buys four items, costing , , and . What is the estimated cost of Sam's items?

Answer

In this problem, the costs of the items can be rounded to either the nearest dollar, or the nearest ten cents.

and can be rounded to and , respectively.

can be rounded to , and can be rounded to .

When the new, estimated costs of the items are added, the sum is , which is between and dollars.

Compare your answer with the correct one above

Question

If Betty has in her wallet and buys a sandwich that costs , how much money will she have left in her wallet, in dollars?

Answer

If Betty has in her wallet and buys a sandwich that costs , the best way to determine how much money is left in her wallet is to subtract from .

An easy way to do this is to first subtract and . This results in: .

Next, should be subtracted from . This results in:

Therefore, Betty will have left in her wallet.

Compare your answer with the correct one above

Question

Larry owes Jon $5.75. If Larry gives Jon a $10 bill and Jon gives him change in quarters, how many quarters does Jon give to Larry?

Answer

If Larry gives Jon a $10 bill to pay him back for $5.75, Jon will need to give Larry back .

If Jon gives the change in quarters, he will give him quarters.

Compare your answer with the correct one above

Question

Jane bought a pencil for , a skirt for , a coat for , and a headband for . How much did Jane pay in total for all the items she bought?

Answer

Add up all the individual items.

Add

Compare your answer with the correct one above

Question

Billy earned for shoveling his driveway. He wants to buy a new toy and a candy bar, and then add the rest to his piggy bank. The new toy costs and the candy bar costs How much money will Billy have left over to add to his piggy bank?

Answer

Billy had . After buying the toy he had left over:

.

After buying the candy bar he then had left for his piggy bank,

.

Compare your answer with the correct one above

Question

John recently bought the following school supplies: a calculator for , a pencil bag for , a mechanical pencil for , and a set of pens for .

How much did John spend in total on school supplies?

Answer

In order to solve this problem, you must add all of the costs of school supplies together. This can be done through the following equation:

Therefore, the total amount that John spent on school supplies is .

Compare your answer with the correct one above

Question

Jenny has a new job at the mall. Her first paycheck was . She bought a pair of shoes for and a new dress for on the weekend. How much money from her first paycheck does Jenny have left on Monday?

Answer

You must subtract the cost of the two purchases from the overall paycheck amount.

Begin by subtracting the shoe purchase from the total paycheck amount:

Then, subtract the cost of the dress:

is the amount of money Jenny has left from her paycheck on Monday.

Compare your answer with the correct one above

Question

Jimmy started taking his math test at 11:03AM, and he finished at 12:29PM. How many minutes did it take Jimmy to finish the test?

Answer

First, we need to find how long it took Jimmy to finish the test.

Subtract the hours, then subtract the minutes.

Now, the question asks how many MINUTES it takes Jimmy to finish the test. Convert the hour into minutes.

Compare your answer with the correct one above

Question

If you lie down to take a nap at , and you nap for minutes, what time will it be when you wake up?

Answer

First, we need to convert minutes into the combination of hours and minutes. One hour is equal to minutes therefore, we can rewrite minutes as the following:

and because

Now we need to add to .

.

Thus you wake up from your nap at .

Compare your answer with the correct one above

Question

Pete worked on his homework, and it took him hour and minutes to finish. If he started his homework at , what time did he finish his homework?

Answer

To add time, you add the hours together, then you add the minutes together.

Because there are only 60 minutes in an hour, you cannot have a time whose minute value is greater than 60. In this case, subtract 60 minutes and add 1 more to the hour.

Compare your answer with the correct one above

Question

Melissa started practicing piano at 3:34PM. She practiced until 5:17PM. How long did she practice for?

Answer

To subtract time, subtract the minutes then subtract the hours.

Since we can't have negative minutes, add 60 to the minutes and subtract 1 from the hours (60 minutes = 1 hour).

Compare your answer with the correct one above

Question

Please choose the best answer for the question below.

If Andrew leaves his house at pm and it takes him exactly two hours and fourteen minutes to get to his office, and then another eight minutes to get to his desk, at what time will he be at his desk?

Answer

The first step in this process is to add two hours and fourteen minutes to pm. Simply add them together, hours first, and then minutes:

Hours

Minutes:

So we know now that Andrew made it to his office at pm. Add your final eight minutes to complete the problem:

.

The hour has not changed, so we know that Andrew arrived at his desk at pm.

Compare your answer with the correct one above

Tap the card to reveal the answer