Linear Equations with Money

Practice Questions

Basic Arithmetic › Linear Equations with Money

Page 1 of 2
10 of 18
1

If Bobby makes an hour plus a bonus a day, how much would Bobby make if he works hours today?

2

Bill receives a monthly stipend of $500. He also works a part-time job, earning $30 a day. This month, he worked 10 days. How much money did he receive this month?

3

Jamie makes $60 a day, 5 days a week. If her rent is $300 every 4 weeks, what is her net profit in 4 weeks?

4

Jim makes per hour. If he works hours per day for days, how much money will he earn?

5

At a salon, it costs $50 to get a hair cut, and an extra $12 for each additional service. Samantha gets a hair cut, highlights, shampooing, and styling. How much does she spend at the salon?

6

Ike is ordering an ice cream sundae. A basic sundae costs $3.50, and each additional topping costs $0.50. Ike has $7.00. How many toppings can Ike order on his sundae?

7

In order for Jerry's Hot Dog Stand to be a vendor at the festival, Jerry must pay a $500 fee. At the festival, Jerry sold 300 hot dogs for $4 each. How much profit did Jerry make at the festival?

8

At the arcade, it costs $0.50 to play each game. Carly started the day with $20, and then played 25 games at the arcade. She also owed her friend Blake $5, and paid him back at the arcade. How much money did Carly have at the end of the day?

9

Pete and his friends go to a restaurant. Each dish costs $6. They buy 9 different dishes, and tip the waiter $30 for excellent service. How much do Pete and his friends spend at the restaurant?

10

The Johnson family decided to go bowling. It costs $10 to rent a bowling lane, and $2 to rent bowling shoes. There are 5 people in the family and they all share one bowling lane. How much did the Johnson family spend?

Page 1 of 2
Return to subject