How to multiply integers - ACT Math

Card 0 of 9

Question

Sam is paid $15 per hour for laying bricks. If he lays 3,000 bricks at a rate of 5 bricks per minute, how much will he be paid?

Answer

First we need to convert some units. If Sam lays 5 bricks per minute, then multiply that figure by 60 to find that he lays 300 bricks per hour. 3,000 bricks divided by 300 bricks/hour means he worked for 10 hours. Therefore, when we mutiply $15/hour by 10 hours, we see he makes $150.

Compare your answer with the correct one above

Question

Each variable f, g, h, i, and j represents a positive real number. Considering the equations below, which of the four variables g, h, i, or j necesarily has the greatest value?

1.75g = f

1.69h = f

1.23i = f

0.46j = f

Answer

All four variables are positive real numbers. Each variable g, h, i, and j are multiplied by differing values to obtain the same value f. Since j is multiplied by the smallest value to obtain f it must be the greatest value. In this manner we could determine that g is necesarily the smallest value.

Compare your answer with the correct one above

Question

Joey is beginning to invest in the stock market. He purchased 150 shares of a cell phone company. The company pays a dividend of $2.55 per share. What is his total dividend?

Answer

The words "per share" clues us into a multiplication problem, 150 * 2.55 = 382.50

Compare your answer with the correct one above

Question

George is buying his first car. He has $500 for a downpayment and can afford monthly payments of $175 for three years. What is the most expensive car he can purchase?

Answer

The most expensive car he can purchase is given by the total of all monthly payments and the down payment: $175 per month * 12 months per year * 3 years + $500 down = $6,800

Compare your answer with the correct one above

Question

A hockey team wants to purchase uniforms for its 26 players, 2 of which are goalies. It costs $40 for a one-time designing fee. It costs $24 for goalie jerseys and $20 for all other jerseys. How much does it cost to purchase all of the uniforms?

Answer

There are 24 normal players and 2 goalies. Thus we can represent the sum in the equation 24($20) + 2($24) + $40 = $568.

Compare your answer with the correct one above

Question

Which of the following expressions must be an even integer if x is an integer?

Answer

An integer raised to an even power always yields an even integer. All of the other expressions could yield odd integers.

Compare your answer with the correct one above

Question

Jordan is packing his lunch, and has decided to bring one piece of fruit, one vegetable, one type of sandwich, and one drink. How many different combinations of lunch can Jordan pack?

FruitVegetableSandwichDrink
AppleCarrotTurkeyMilk
BananaCeleryChickenWater
OrangeVeggie

Answer

To find the number of different combinations, we must use the fundamental counting principal to multiply the number of options in each category together:

(3)(2)(3)(2) = 36

Compare your answer with the correct one above

Question

If , approximately how many cm are in

Answer

Use the factor-label method for conversion:

\frac{1 yard}{1}\cdot \frac{3 feet}{1 yard}\cdot \frac{12 inches}{1 foot}\cdot \frac{2.5 cm}{1 inch} = 90 cm

The units are considered like numbers and can be cancelled out of both the numerator and the denominator.

Compare your answer with the correct one above

Question

Given , convert 60 miles per hour to approximate feet per second.

Answer

Using the factor-label method we get:

approximately equals

The units are treated like numbers and are cancelled when they are in both the numerator and denominator.

Compare your answer with the correct one above

Tap the card to reveal the answer