Linear / Rational / Variable Equations

Practice Questions

ACT Math › Linear / Rational / Variable Equations

Page 1 of 29
10 of 286
1

The Teddy Bear Parade makes teddy bears. Their monthly fixed costs are $550. It costs $25 to make each bear and they sell for $50 each.

To make a profit of $750, how many teddy bears must be sold?

2

Give the lines y = 0.5x+3 and y=3x-2. What is the y value of the point of intersection?

3

3x + 9i2 – 5x = 17

What is x?

4

If y=0.35(300 2y), what is the value of y to the nearest tenth?

5

A car averages miles per gallon. If gas costs per gallon, which of the following is closest to how much the gas would cost for this car to travel typical miles?

6

If 5 + x is 5 more than 5,what is the value of 2_x_?

7

Three consecutive even numbers add to 42. What is the middle number?

8

Translate into an algebraic expression:

One third of the difference of a number and 3 equals five times the number.

9

The population of a bird species is modeled by the following equation:

,

where represents the number of years from the present. How many years will it take the population to reach 130 birds (rounded to the nearest tenth)?

10

Two cars start 25 mile apart and drive away from each other in opposite directions at speeds of 50 and 70 miles per hour. In approximately how many minutes will they be 400 miles apart?

Page 1 of 29
Return to subject